24 kwi Brak komentarzy admin Simbic

Wiele osób kojarzy Austrię jedynie z doskonałymi trasami narciarskimi oraz Wiedniem. Jest to jednak kraj, który ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko zimowe szusowanie na nartach. Jest to przede wszystkim miejsce produkcji doskonałych białych win, które oddalone jest od Polski o kilkaset kilometrów, a wycieczka do najbliższej austriackiej winiarni zajmuje jedynie kilka godzin. Warto poznać Austrię na nowo i zagłębić się w jej wieloletnią tradycję i kunszt produkcji win, które jakością i smakiem uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. 

Austriackie winobranie – historia

Mimo że wina austriackie nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, tradycja produkcji wina w tym kraju sięga tysiące lat wstecz. Pierwsze przesłanki o uprawie winorośli na terenach dzisiejszej Austrii, sięgają czasów Celtów, a posiadane obecnie źródła potwierdzają, że na szeroką skalę wino było produkowane na tamtym obszarze w II wieku przez Rzymian. 

Tradycję rozpoczęta przez Celtów i Rzymian w średniowieczu kontynuowali zakonnicy cysterscy, którzy wprowadzili uprawy tarasowe i opracowali nowe techniki produkcji wina. Z czasem potencjał tych ziem dostrzegła także arystokracja. Jedną z osób, które prowadziły aktywne działania na rzecz austriackich winorośli była Maria Teresa, austriacka cesarzowa, która spopularyzowała wino także w Wiedniu.   

Wysoką jakość i zachowanie tradycji do dziś, austriackie wino zawdzięcza wydanej w 1907 roku ustawie, która dokładnie określa jak produkcja i uprawa winorośli powinna wyglądać. Dzięki temu pozbyto się tez problemu z produkcją wina sztucznego, której w tym samym roku zakazano. 

Austriackie szczepy

Austria największą popularność w świecie win zyskała dzięki odmianom białym i z tego do dziś jest najbardziej znana. Najbardziej popularnymi terenami uprawnymi jest Dolna Austria, Burgenland, Styria oraz co ciekawe stolica, w której warto poznać nie tylko atrakcje Wiednia, ale też spróbować wysokiej jakości wina tamtego obszaru. 

W ofercie austriackich białych win można znaleźć takie odmiany jak Riesling, Welschriesling oraz szczególnie popularny na terenie Austrii Gruner Veltliner. Austriacki Riesling charakteryzuje się owocowym aromatem moreli, brzoskwini czy pomarańczy. Welschriesling, który stanowi prawie 10% austriackich upraw to inaczej włoski riesling, szczególnie popularny w regionie Burgenland, jest aromatyczny z akcentem owocowym, ale też korzennym. Gruner Veltliner jest najczęściej uprawianym szczepem w Austrii. Najczęściej występuje w formie wytrawnej z aromatem owocowym. 

Wysoka jakość i austriacka gościnność

Mimo mniejszej popularności win austriackich w stosunku do produktów włoskich czy francuskich, na wielu konkursach to właśnie wina austriackie znajdują się w czołówkach wielu rankingów

Będąc w Austrii nawet przejazdem, warto zatrzymać się w jednej z miejscowych winnic  i przekonać się samemu co do jakości austriackiego wina. Przy okazji Heuriger – corocznego otwarcia winnic dla odwiedzających można poznać bliżej kulturę i gościnność Austriaków. 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu