Dlaczego nasza Polska jest tak piękna krajobrazowo? Skąd bierze się u nas taka różnorodność terenów? W głównej mierze jest ona efektem procesów geologicznych, jakie zachodziły na obszarze współczesnej Polski przed wiekami. A jednym z takich procesów były plejstoceńskie zlodowacenia. Co po nich pozostało? Przede wszystkim przepiękne pojezierza. Są one prawdziwym bogactwem jezior polodowcowych, które różnią się między sobą między innymi formami brzegów wyrzeźbionymi przez lodowce. Ale jeziora to jeszcze nie wszystko. Każde pojezierze charakteryzuje się także licznymi formami akumulacji polodowcowej.
Płynący przez dzisiejsze pojezierze lodowiec rzeźbił podłoże. Część przesuwanej ziemi tworzyła wypiętrzenia, z których następnie ukształtowały się przepiękne formy. Dzięki temu dzisiaj na tych terenach można zobaczyć między innymi drumliny. I chociaż nie jest to jakoś szczególnie popularna forma terenu, Ci, którzy drumliny widzieli na własne czy twierdzą, że naprawdę są przepiękne. A czym się charakteryzują? Przede wszystkim owalnym, niskim wzniesieniem. Ich asymetryczny profil wyraźnie pokazuje, w jaki sposób na danym terenie lądolód się przesuwał. Obok drumlin na szczególną uwagę zasługują tutaj także ozy. Przybierają one bądź postać wałów, bądź postać wydłużonych pagórków. A jak są wysokie. Najczęściej na kilkanaście metrów. Poza nimi krajobraz pojezierzy tworzą również sandry czy kremy. Otoczone nimi jeziora wydają się zawsze stanowić swoistą oazę. A ponieważ wszystkie te formy terenów najczęściej pokryte są przepiękną roślinnością, nie sposób się w tych terenach nie zakochać.
A które pojezierze wybrać na miejsce wypoczynku? Tak naprawdę nie ma tutaj jednej konkretnej odpowiedzi. Należy bowiem na początku podkreślić, że pojezierzy mamy kilka, począwszy od Mazurskiego, przez Pomorskie i Wielkopolskie, aż po Iławskie. Właściwie rozciągają się one na całym pasie północnej Polski. Każdy więc może wybrać region, który najbardziej mu odpowiada.
A co, jeśli chodzi o bazę noclegową? Bo przecież wypad nad jeziora musi być zawsze choćby dwudniowy, a to wiąże się z koniecznością znalezienia bezpiecznego i komfortowego noclegu. Jeśli chodzi o spanie nad jeziorem, to do dyspozycji mamy kilka wariantów. Tej najprostszy to oczywiście namiot. Ale nie każdemu taka opcja odpowiada. Są osoby, które cenią sobie przede wszystkim komfort i nowoczesne warunki sanitarne. Specjalnie dla takich osób w obrębie pojezierzy powstają hotele.
Każdy hotel swoją rangą nie tylko zapewnia wygodne spanie, ale też komfort wypoczynku. Jeśli więc nie będziemy mieli ochoty odpocząć na świeżym powietrzu, lub pogoda wybitnie nie będzie nam odpowiadać, wówczas możemy bez problemu znaleźć strefę relaksu właśnie w hotelu. Warto tylko pamiętać, że w sezonach urlopowych dobrze jest zarezerwować sobie miejsce znacznie wcześniej. Takie miejsca o niepowytwarzanych walorach krajobrazowych co roku przyciągają prawdziwe rzesze turystów. I dlatego wcześniejsza rezerwacja może okazać się praktycznie na wagę złota.