Na terenie naszego pięknego kraju znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które ukazują życie naszych przodków, ich kulturę oraz zachowania. Dzięki pozostałościom, ruinom, zabytkom i innym obiektom, można poznać, zobaczyć i cofnąć się do dawnych czasów. Aby zwiedzić większość z nich wystarczy wybrać się na jednio lub kilkudniowa wycieczkę. Jakie atrakcje związane z pałacami i zamkami można zobaczyć w Polsce? Jak zaplanować zwiedzanie w weekend? Jakie pałace warto zobaczyć?
W obecnych czasach, turystyka obejmuje wiele obszarów. Podróże mogą wiązać się ze zwiedzaniem przyrody, poznawanie historii i kultury, odpoczynkiem nad wodą czy wspinaczka po górach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się pozostałości po ludziach żyjących w danych czasach, ruiny, zabytki oraz ciekawe obiekty wzbudzające zainteresowanie. Jednym z tematów przewodnich wielu turystów jest zwiedzanie zamków, pałaców i ruin.
Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych pałaców można zaliczyć pałac i zamek w Żarach. Miejsce to położone jest w województwie lubelskim, wzniesione w XIII wieku. Pałac wraz z zamkiem tworzą kompleks, którego forma łączy ze sobą dwa style – gotycki i renesansowy. Większość zamku, zachowała się w dobrym stanie, a ruiny dobrze odwzorowują zamek sprzed kilku wieków. Najbardziej znanym polskim pałacem, jest zamek Królewski w Warszawie. Budowla ta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek w XIV wieku, był siedziba książąt mazowieckich, która została usytuowana na skarpie wiślanej. Na zamku tym, pracowali nadworni architekci, którzy nadawali mu modny i atrakcyjny wygląd. Zamek do chwil obecnych pozostaje otwarty dla turystów, a prace renowacyjne rozpoczęły odnawiane ostatniego etapu. Współcześnie pałac królewski to centrum kulturalne i edukacyjne oraz miejsce wielu koncertów, imprez i wystaw.
Wielka ikoną polskich zamków i pałaców jest również Zamek Królewski na Wawelu. To budowla wzniesiona na stromej wapiennej skarpie, będąca znakiem i symboliką polskiej tradycji i tożsamości narodowej. W dawnych czasach miejsce to było otoczone wodą i murami, które stanowiły strefę obronną pałacu. Pierwsze ślady mówiące o istnieniu i pobycie w tym miejscu ludzi datuje się na okres 100 lat p.n.e. Twierdza ta, zamek, był siedzibą Mieszka I, a następnie Bolesława Chrobrego i Mieszka II, a po przeniesieniu stolicy do Krakowa powstała romańska rezydencja składająca się z wieży przy Kurzej Stopce oraz budynku mieszkalnego.
Współcześnie pałac wawelski ma bardzo bogata ofertę turystyczną, w której umieszczone są różnorakie eksponaty i obiekty historyczne i kulturowe. Do dyspozycji turystów oddane są: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony, Katedra Wawelska z grobami królewskimi, Dzwon Zygmunta, itp. Wokół pałacu znajduje się wiele tras plenerowo – widokowych, w tym bardzo ciekawe i atrakcyjne miejsce zwane Smocza Jamą, z charakterystyczną niemalże na całym świecie ziejącą ogniem figurą Smoka Wawelskiego.